Piramidy w Güímar

W 1991 słynny odkrywca Thor Heyerdahl zbadał 6 piramid na Teneryfie i odkrył, że nie mogą to być przypadkowe kupy kamieni. Na przykład, kamienie na rogach piramid noszą wyraźne ślady obróbki, a także przed ich budową ziemia została wyrównana. Piramidy zbudowane zostały nie z okolicznych kamieni, lecz ze skał wulkanicznych. Heyerdahl odkrył również, że piramidy zostały ustawione w szczególny sposób ze względów astronomicznych. Podczas przesilenia letniego z platformy na najwyższej z piramid ujrzeć można podwójny zachód słońca; słońce zachodzi za wysokim szczytem górskim, pojawia się ponownie i zachodzi jeszcze raz za kolejną górą. Wszystkie piramidy mają schody po zachodniej stronie, co pozwala wchodzącym na nie rankiem w przesilenie zimowe obserwować wschód słońca.

Mimo tych odkryć, Heyerdahlowi nie udało się ustalić wieku piramid ani odpowiedzieć na pytanie kto je zbudował? Wiadomo jednak, że Guanczowie (rdzenni mieszkańcy Teneryfy) mieszkali w jaskini pod jedną z piramid. Przed hiszpańskim podbojem Güímar był siedzibą jednego z dziesięciu królów Teneryfy. Według Pliniusza Starszego Wyspy Kanaryjskie były bezludne za czasów Hanno, kartagińskiego żeglarza (ok. 600 p.n.e.), lecz znajdowały się tam ruiny ogromnych budynków. Pochodzenie Guanczów nie jest całkiem jasne. Przeprawa do Wysp Kanaryjskich z najbliższego wybrzeża kontynentalnego w południowym Maroku jest trudna ze względu na silne prądy morskie. Droga z Europy i Morza Śródziemnego jest zdecydowanie prostsza.

Heyerdahl wysunął teorię, że Wyspy Kanaryjskie były bazą wypadową dla starożytnych podróży między Ameryką a basenem Morza Śródziemnego. Najszybsza droga między tymi dwoma regionami rzeczywiście wiedzie przez te wyspy - użył jej również Krzysztof Kolumb. W roku 1970 Heyerdahl wykazał, że żegluga między północną Afryką a Karaibami przy użyciu starożytnych metod jest możliwa - popłynął z Maroka do Barbados na papirusowej łodzi Ra II.

W 1998 obszar o wielkości 65 000 m2, na którym znajdują się piramidy został udostępniony do zwiedzania jako Park Etnologiczny. Heyerdahla wsparł finansowo norweski przewoźnik morski Fred Olsen, mieszkający na Teneryfie. Centrum informacyjne i Muzeum zapoznaje zwiedzających z ekspedycjami Heyerdahla i jego teoriami na temat piramid. Dwa pawilony zawierają wystawy poświęcone Heyerdahlowi i modele jego statków, w tym reprodukcję Ra II oryginalnych rozmiarów.Godziny otwarcia

Muzeum i Park Etnograficzny czynne są przez cały rok (z wyjątkiem terminu od 25 grudnia do 1 stycznia), codziennie od 09:30 do 18:00.Ceny biletów

Dorosły: 9 €
Dziecko: 9-12 lat - 11 €
Dziecko: 0-8 lat - gratisStrona www

Zobacz oficjalną stronę piramid i Parku Etnograficznego: Piramidy w Guimar

Największe Atrakcje Teneryfy

siam park
wędkowanie
piramidy
skutery
nurkowanie